Елемент керування "багаторядкове текстове поле"


Як для роботи з масивами на формах проектів використовують візуальні елементи?
Для введення, виведення та опрацювання масиву текстових рядків у середовищах програмування можна використовувати елемент управління — багаторядкове текстове поле.
У середовищі Lazarus багаторядкове текстове поле задають елементом Memo з панелі компонентів екранної форми Стандартна.
Розмір текстового поля змінюють у процесі налаштування екранної форми перетягуванням маркерів зміни розміру або в програмі, надаючи необхідних значень властивостям Width (Ширина), Height (Висота).
Опрацювання тексту в полі Memo можливе також із використанням буфера обміну, при цьому можна застосовувати стандартні комбінації клавіш: Ctrl+X — вирізати, Ctrl+C — копіювати, Ctrl+V — вставити.
В інспекторі об’єктів змінюють значення таких властивостей елемента управління Memo.
Корисним для введення та виведення як лінійних масивів, так і двовимірних є використання елемента StringGrid (Таблиця рядків), який міститься на вкладці Additional.


 Після розміщення елемента управління на формі проекту користувач отримує таблицю, яка складається з рядків (Rows) і стовпців (Cols). Таблиця — це двовимірний масив, значенням якого є рядки символів, а отже, кожний елемент має тип string. Доступ до елементів масиву здійснюється через властивість Cells (Клітинка). Клітинці таблиці, яка міститься на перетині стовпця з номером Col і рядка з номером Row, відповідає елемент масиву Cells[Col,Row]. Зверніть увагу на те, що при зверненні до клітинки елемента StringGrid спершу вказують стовпець, а потім рядок. Нумерація стовпців і рядків починається з нуля. Перелік основних властивостей елемента управління StringGrid подано в таблиці.

Практичне завдання: «Обмін даними»
Завдання. У середовищі Lazarus розробіть проект, у якому стовпець із п’яти слів, які користувач вводить у багаторядкове поле, буде розміщуватись у рядку таблиці.
1. У папці Навчальні проекти своєї структури папок створіть папку Обмін даними.
2. Відкрийте середовище Lazarus і створіть новий проект. Розмістіть на формі проекту багаторядкове поле, таблицю та кнопку Сформувати для запуску проекту.
3. Задайте значення властивостей об’єктів форми.
4. Створіть процедуру опрацювання події натиснення кнопки Сформувати. У вікні редактора коду опишіть змінні: i — лічильник номерів рядків у багаторядковому полі та номерів стовпців у таблиці виведення; a — масив значень.
5. Запишіть програму для зчитування даних з текстового поля, формування написів у таблиці та заповнення клітинок таблиці.
6. Запустіть проект на виконання. Перевірте, чи відповідають умові завдання дії, пов’язані з об’єктами управління екранної форми. Якщо є помилки, виправте їх.
7. Завершіть роботу з проектом і середовищем програмування, зберігши всі зміни.

Працюємо самостійно
1. Придумайте назву таблиці. Запишіть значення елемента таблиці з індексом 2. Визначте кількість елементів табличної величини.
2. Поставте у відповідність опис табличної величини та відповідну таблицю значень:
1) таблиця з 10 текстових величин;
2) таблиця з 10 дійсних чисел;
3) таблиця із 6 символьних величин;
4) таблиця з послідовності 9 чисел, що змінюються через 0,1;
5) таблиця із 7 текстових величин.
3. Наведіть приклади можливих значень табличних величин, які можна додати в масив або список за їхнім описом.
4. Засобами обраного самостійно середовища програмування створіть проект Розклад уроків, у якому назви уроків формують табличну величину з іменем nazva за допомогою вікна введення, а результат виводиться у вигляді стовпця таблиці.
5. Засобами обраного самостійно середовища програмування створіть проект Гравітаційна стала, у якому формуються значення елементів лінійної таблиці з 5 дійсних чисел з діапазону від 6.0 до 7.0, а результат виводиться в написі, повторюючи послідовність отриманих значень двічі.
6. Засобами обраного самостійно середовища програмування створіть проект Зріст, у якому вводиться масив цілих чисел, що відповідають зросту членів вашої родини, і виводиться в таблицю з відповідними підписами стовпців.

Комментариев нет:

Отправить комментарий