Опрацювання одновимірних масивів



1.    Багаторядкове поле та його властивості.
Для введення і виведення значень елементів одновимірного масиву можна скористатися багаторядковим полем (компонент типу TMemo), який можна розмістити на формі так само, як й інші компоненти (рис.).
Серед властивостей цього компонента є багато таких, які були розглянуті раніше, наприклад: Name, Color, Font, Enabled, Visible, Height, Width, Top, Left та ін. Серед властивостей, які ми не розглядали такі:
ScrollBars (англ. scroll – прокручування, bars – прямокутні смуги) – значення цієї властивості визначає наявність чи відсутність на цьому компоненті смуг прокручування (горизонтальної – ssHorizontal, вертикальної – ssVertical, обох – ssBoth) для перегляду тексту, який виходить за границі компонента;
ReadOnly (англ. read – читати, only – тільки) – значення цієї властивості визначає можливість редагування рядків компонента: False – можна редагувати, True – не можна (тільки для читання);
Lines (англ. lines – лінії, рядки) – значенням цієї властивості є набір значень, розташованих у рядках цього компонента; кожний рядок має номер, нумерація рядків починається з 0;
Lines.Count (англ. count – підрахунок) – значення цієї властивості дорівнює кількості заповнених даними рядків компонента; зазначимо, що ця властивість відсутня у списку властивостей вікна Object Inspector.
2.    Введення та виведення значень елементів одновимірного масиву.
Розглянемо задачу, в якій проілюструємо, як увести елементи одновимірного масиву з багаторядкового поля і як вивести елементи одновимірного масиву в багаторядкове поле.
Задача. Сформувати одновимірний масив з десяти дійсних чисел, які вводяться в рядки багаторядкового поля, піднести ці числа до квадрата і вивести ці квадрати в інше багаторядкове поле.
Розмістимо на формі два багаторядкових поля з іменами Memo1 і Memo2, розташуємо їх на формі одне поруч з іншим та встановимо для них значення властивостей: Height = 150, ScrollBars = ssVertical, ReadOnly = False. Розмістимо на формі також кнопку, встановимо для неї Caption = 'До квадрата' і створимо процедуру, пов’язану з подією OnClick для цієї кнопки.
На рисунку наведено текст цієї процедури і вікно її виконання.
У тексті процедури використано два стандартні методи, що пов’язані з багаторядковим полем: процедура Clear (англ. clear – очищувати), що очищує всі рядки цього компонента, і процедура Append (англ. append – додавати), що додає до багаторядкового поля новий рядок і виводить у
нього значення параметра, вказаного в дужках.
Зверніть увагу: в наведеному на рисунку прикладі процедури розв’язування задачі уведення значень елементів, піднесення їх до квадрата і виведення нових значень елементів масиву організовано трьома окремими циклами лише для кращого розуміння. Очевидно, що усі ці операції можна було б організувати в одному циклі.
Після запуску проекту на виконання у вікні, що відкрилося, у першому багаторядковому полі (на рис. зліва) потрібно видалити текст Memo1, який знаходився там за замовчуванням, і ввести в кожний рядок по одному числу, які й будуть значеннями відповідних елементів масиву. Після цього потрібно вибрати кнопку і в результаті виконання процедури з чисел у рядках першого багаторядкового поля буде сформований одновимірний масив, потім значення елементів цього масиву будуть піднесені до квадрата і нові значення будуть виведені в рядки другого багаторядкового поля.
Можна увести числа в багаторядкове поле до запуску проекту, змінюючи значення властивості Lines цього поля. Це зручно робити, наприклад, на етапі налагодження програми.
Для цього потрібно:
1. Вибрати багаторядкове поле.
2. Вибрати кнопку в кінці рядка Lines вікна Object Inspector.
3. У вікні String List Editor (англ. string – рядок тексту, list – список, editor – редактор), що відкрилося, видалити текст першого рядка і ввести дані десяти чисел, натискаючи після кожного клавішу Enter.
4. Вибрати кнопку ОК.
Тоді при збереженні проекту ці значення також будуть збережені й автоматично з’являться в цьому полі після запуску проекту на виконання.
Практичні завдання:
1. Створіть проект, у якому потрібно сформувати масив із десяти цілих чисел, що знаходяться в рядках багаторядкового поля, знайдіть середнє арифметичне значення елементів масиву та виведіть результат у напис. Створіть у власній папці папку Проект 1 і збережіть у ній проект.
2. Створіть проект, у якому потрібно сформувати масив із дванадцяти дійсних чисел, що знаходяться в рядках багаторядкового поля, збільшіть значення кожного елемента масиву в 3 рази і виведіть нові значення в інше багаторядкове поле. Створіть у власній папці папку Проект 2 і збережіть у ній проект.

Комментариев нет:

Отправить комментарий