Введення та виведення табличних величин


Як здійснювати введення та виведення табличних величин у програмах?
У мові програмування Free Pascal не передбачено спеціальних засобів для введення-виведення масиву, який складається з різних, але однотипних значень. Тому таку операцію організовують поелементно, тобто при введенні масиву необхідно послідовно вводити значення 1, 2, 3… n елемента. Для цього зазвичай використовують цикл for.
Для введення та виведення елементів масиву можна застосувати відомі вам об’єкти форми: текстове поле Edit, напис Label, вікна повідомлень, або задавати випадкові значення з деякого діапазону.
У мові програмування Python є декілька способів створення та зчитування списків:
1) створити порожній список (який не містить елементів, наприклад, a[]) та додати до нього елементи за допомогою методу append;
2) використати операції конкатенації списку (приєднання другого списку в кінець першого), повторення списку.


У мові програмуваня Python вивести всі елементи списку а можна за допомогою команди print(a), при цьому буде виведено значення елементів списку, поміщені у квадратні дужки, через кому.
Якщо потрібно вивести елементи списку в стовпець або рядок, використовують поелементне виведення.


Вправа 1. Введення масиву дійсних чисел.
Завдання. Розробіть проект для введення масиву x, що складається з n (n < 20) дійсних чисел, де значення кількості елементів масиву вводять у текстове поле, а самі елементи — у вікні введення.

Розробка проекту в середовищі програмування Lazarus.
1. У папці Навчальні проекти своєї структури папок створіть папку Введення масиву.
2. Відкрийте середовище Lazarus і створіть новий проект. Розмістіть на екранній формі об’єкти, надайте значення їхнім властивостям самостійно.


3. Створіть процедуру опрацювання події натиснення кнопки Розпочати введення. У вікні редактора коду опишіть змінні, які будуть використовуватись у проекті: x — масив дійсних чисел, n — кількість елементів масиву, i — номер (індекс) елемента масиву.
var i, n : integer;
x : array [1..20] of real;
4. У вікні редактора коду запишіть команди введення кількості елементів масиву та значень елементів у вікні повідомлення з використанням оператора повторення for.
begin
n := StrToInt(Edit1.Text);
for i := 1 to n do
x[i] := StrToFloat(InputBox('Введення елементів
масиву', 'Введіть ' + IntToStr(i) + 'елемент', '0,00'));
end;

Розробка проекту в середовищі програмування Geany
1. Відкрийте середовище програмування Geany. Створіть новий файл програми мовою програмування Python з іменем Введення масиву в папці Навчальні проекти своєї структури папок.
2. У вікні редактора коду введіть команди для імпорту бібліотеки візуальних компонентів.
import tkinter
3. Запишіть програму за зразком, використавши метод append — додавання елементів списку



4. Розмістіть елементи управління на екранній формі

,

доповнивши програму кодом.


5. Запустіть проект на виконання. Перевірте, чи відповідають умові завдання дії, пов’язані з об’єктами управління екранної форми. Якщо є помилки, виправте їх.
6. Завершіть роботу з проектом і середовищем програмування, зберігши всі зміни.

Вправа 2. Виведення масиву цілих чисел.
Завдання. Розробіть проект для поелементного виведення масиву a з n (n < 20) цілих чисел від 0 до 10 у вікні повідомлення, де значення кількості елементів масиву вводять у текстове поле, а елементи добираються випадково після запуску програми.

Розробка проекту в середовищі програмування Lazarus.
1. У папці Навчальні проекти своєї структури папок створіть папку Виведення масиву.
2. Відкрийте середовище Lazarus і створіть новий проект.
Розмістіть на екранній формі


об’єкти, надайте значення їхнім властивостям самостійно.
3. Створіть процедуру опрацювання події натиснення кнопки Розпочати. У вікні редактора коду опишіть змінні, які будуть використовуватись у проекті: a — масив цілих чисел; n — кількість елементів масиву; i — номер (індекс) елемента масиву; s — рядок, у якому формуватиметься масив значень для виведення.
var i, n : integer;
a : array [1..20] of integer;
s : string;
4. У вікні редактора коду в тілі програми запишіть команди введення кількості елементів масиву та надання значень елементів масиву за допомогою функції генерування цілих чисел.
n:=StrToInt(Edit1.Text);
Randomize;
for i := 1 to n do
a[i]:=random(10);
5. Продовжте введення програми.


Розробка проекту в середовищі програмування Geany
1. Відкрийте середовище програмування Geany. Створіть новий файл програми мовою програмування Python з іменем Виведення масиву в папці Навчальні проекти своєї структури папок.
2. У вікні редактора коду введіть команди оголошення об’єктів екранної форми проекту.


3. Продовжте програму за зразком

,
створюючи рядкову величину sl, у якій формується результуючий список значень, розділених пропусками. Наприклад, для n = 3 одним з можливих результатів буде список, поданий на малюнку.

4. Розмістіть елементи управління на екранній формі

,

доповнивши програму кодом.


5. Запустіть проект на виконання. Перевірте, чи відповідають умові завдання дії, пов’язані з об’єктами управління екранної форми. Якщо є помилки, виправте їх.
6. Завершіть роботу з проектом і середовищем програмування, зберігши всі зміни.

Як можна опрацьовувати табличні величини?
Практичні завдання, для розв’язування яких можна застосовувати алгоритми опрацювання табличних величин, можуть мати різне формулювання. Наприклад, найпростіше завдання може розпочинатися зі слів: «Дано n чисел…», і далі вказується, що саме потрібно зробити із цими числами. Але зазвичай трапляються складніші завдання, у яких спосіб організації даних задано неявно. Наприклад, сформувати таблицю квадратів двоцифрових чисел. При написанні програм для розв’язування подібних завдань слід виконати такі дії:
1) за умовою завдання встановити, чи можна подати вхідні дані у вигляді табличної величини (масиву для мови Free Pascal чи списку — для Python);
2) надати табличній величині одне ім’я (його в програмі буде використано для роботи з окремими елементами табличних даних);
3) визначити тип елементів табличної величини та описати його в розділі змінних var ( Free Pascal) або задати порожній список, у якому буде зберігатися набір даних;
4) у програмному коді записати команди для введення елементів табличної величини в пам’ять комп’ютера.
Подальше опрацювання табличних величин зводиться до використання алгоритмів:
     -  зміни значень елементів масиву;
     -  знаходження підсумків за набором даних, які передбачають використання простих арифметичних операцій чи виразів над елементами масиву;
     -  обчислення суми або кількості значень елементів, що задовольняють заданим умовам;
     -  пошуку елементів табличної величини, що задовольняють заданим умовам;
     -  упорядкування масиву за деякою ознакою.

Як описати програму зміни значення елемента табличної величини?
Програми для опрацювання табличних величин мовами програмування містять три складові: введення, опрацювання та виведення елементів табличної величини. Оскільки кожна із частин передбачає виконання декількох дій, кількість яких визначається розміром табличної величини, то для опису дій, що повторюються, використовують команди повторення, наприклад цикл for. При цьому для кожної із частин можна використовувати окремий оператор циклу — тоді всі складові програми виконуватимуться послідовно, або розмістити всі передбачувані команди в одному циклі — усі складові виконуватимуться одночасно.
У мові програмування Free Pascal для зміни значення елемента масиву, як і для зміни значення деякої простої змінної, використовують операцію присвоювання :=, у якій у лівій частині звертаються до потрібного елемента масиву, для цього вказують ім’я масиву й у квадратних дужках задають номер (індекс) елемента, а в правій — відповідне значення. При цьому розмір масиву залишається незмінним й операцію присвоювання можна застосувати тільки в тому разі, коли надане значення відповідає типу елементів оголошеного масиву.
Мовою програмування Python можна не тільки змінювати елементи списку з використанням операції присвоювання, яка позначається символом =, а й збільшувати чи зменшувати розмір списку. Операції послідовної зміни елементів списку a=[2, 4, 6, 8, ‘десять’] та отриманих результатів подано в таблиці 16.1. Візьміть до уваги, що нумерація елементів списку починається з 0.


Вправа 1. Квадрати значень.
Завдання. Створіть проект Квадрати значень, у якому елементи табличної величини a, яка містить 10 цілих чисел, змінюються їх квадратами.

Розробка проекту в середовищі програмування Lazarus
1. У папці Навчальні проекти своєї структури папок створіть папку Квадрати значень.
2. Відкрийте середовище Lazarus і створіть новий проект.
Розмістіть на екранній формі


об’єкти, надайте значення їхнім властивостям за зразком.
 

3. Створіть процедуру опрацювання події Виконати. У вікні редактора коду опишіть змінні, які будуть використовуватись у проекті: a — масив цілих чисел, i — номер (індекс) елемента масиву.
var i : integer;
а : array [1..10] of integer;
4. У вікні редактора коду запишіть команди введення, опрацювання та виведення елементів масиву


Зверніть увагу на те, що багатосторінкове текстове поле містить тільки текстові дані, тому для опрацювання їх спочатку слід перетворити на цілі числа, а потім для виведення результати подати рядками.
5. Запустіть проект на виконання. Введіть у багаторядкове поле ліворуч послідовно 10 натуральних чисел, натискаючи після кожного клавішу Enter. Перевірте на цьому тестовому прикладі, чи відповідають умові завдання дії, пов’язані з об’єктами управління екранної форми. Якщо є помилки, виправте їх.

Розробка проекту в середовищі Geany
1. Відкрийте середовище програмування Geany.
2. Створіть новий файл програми мовою програмування Python з іменем Квадрати значень у папці Навчальні проекти своєї структури папок.
3. У вікні редактора коду введіть команди.


5. Запустіть проект на виконання. Введіть значення елементів списку для тестового прикладу — числа від 1 до 10 у вікні виконання проекту після зазначеної вказівки.
Введіть елемент списку
6. Перевірте, чи відповідають умові завдання отримані результати. Якщо є помилки, виправте їх.
7. Завершіть роботу з проектом і середовищем програмування, зберігши всі зміни.

Комментариев нет:

Отправить комментарий