Практична робота "Введення й виведення значень елементів масиву"

 Алгоритми опрацювання табличних величин: зміна значення елемента табличної величини

    Для розв’язування багатьох прикладних задач треба аналізувати значення величин, що зберігаються в таблицях, упорядковувати дані, підбивати підсумки. Уявіть, що, знаючи результати глядацького онлайн-оцінювання нового фільму, вам потрібно обчислити середнє значення оцінок і визначити кількість глядачів, які поставили найвищу оцінку. 

Розв’язування таких задач базується на типових алгоритмах опрацювання масивів, які передбачають послідовний перегляд елементів масиву і виконання певних дій із кожним елементом.

    Серед різноманіття задач опрацювання масивів можна виділити такі основні типи:


    Опрацювання елементів масиву виконується в циклах, де параметром циклу є індекс. Розглянемо способи розв’язування таких задач на прикладі опрацювання числового одновимірного масиву А[1..N].

 


Задачі на змінювання значень елементів масиву

     1. Заміна значень усіх елементів масиву

    Алгоритм розв’язування задачі: послідовно перебрати всі елементи масиву і значення чергового елемента змінити за певним правилом. Наприклад, змінити знак елементів на протилежний, надати всім елементам нульові значення, збільшити значення всіх елементів на певну величину.

     Подвоїти значення елементів масиву А[1..N].

For і := 1 to N do 

А[i] := А[i] * 2;

     2. Заміна значень елементів масиву, що відповідають умові

    Алгоритм розв’язування задачі: послідовно перебрати всі елементи масиву; якщо поточний елемент відповідає деякій умові, його значення змінити за певним правилом.

    В умові може перевірятися значення елемента масиву або його індексу на кратність деякому числу, додатність, рівність нулю тощо.

     Від’ємні елементи масиву А[1..N] замінити числом 25.

For і := 1 to N do

Іf А[i] < 0 Then А[i] := 25;

     Елементи масиву А[1..N], що мають парні індекси, замінити нулем.

For і := 1 to N do

Іf i mod 2 = 0 Then А[i] := 0;

 


Завдання 1. Квадрати значень

    Створіть проект Квадрати значень, у якому елементи табличної величини а, яка містить 10 цілих чисел, змінюються їх квадратами.

Хід роботи:

1. У своїй папці створіть папку Квадрати значень

2. Відкрийте середовище Lazarus і створіть новий проект і збережіть його складові в папку Квадрати значень. Розмістіть на електронній формі

об'єкти, надайте значення їхнім властивостям за зразком.

3. Створіть процедуру опрацювання події Виконати. У вікні редактора коду опишіть змінні, які будуть використовуватись у проекті: a – масив цілих чисел, і – номер (індекс) елемента масиву:

var i: integer;

a: array [1..10] of integer;

 4. У вікні редактора коду запишіть команди введення, опрацювання та виведення елементів масиву.

    Зверніть увагу, що багатосторінкове текстове поле містить тільки текстові дані, тому для опрацювання їх спочатку слід перетворити в цілі числа, а потім для виведення результати подати рядками

5. Запустіть проект на виконання. Введіть у багаторядкове поле ліворуч  послідовно 10 натуральних чисел, натискаючи після кожного клавішу Enter. Перевірте на даному тестовому прикладі, чи дії, пов'язані з об'єктами управління екранної форми, відповідають умові завдання. Якщо є помилки, виправте їх.

 6. Закрийте всі відкриті вікна.

 7. Повідомте вчителя про завершення роботи.

 Домашнє завдання


    У середовищі програмування Lazarus створіть проект Надбавка, у якому заробітна плата 10 працівників деякого підприємства, подана дійсними величинами у лінійній таблиці, збільшується на 15%. Елементи управління доберіть самостійно.

 Методичні вказівки:



 

Комментариев нет:

Отправить комментарий