Поняття масиву. Оголошення одновимірного масиву


1. Поняття масиву.
У попередніх пунктах розглядали задачі, в яких використовувалася невелика кількість змінних. Але існує багато задач, у яких потрібно опрацьовувати значення досить великої кількості змінних.
Наприклад, якщо потрібно скласти програму для знаходження середньої маси 100 учнів 11-х класів, то очевидно потрібно використати 100 змінних, значенням кожної з яких буде маса відповідного одинадцятикласника, знайти суму значень цих змінних і поділити її на 100.
Якщо використати 100 змінних з довільними іменами, наприклад a,b, c, ..., z, aa, ab, ac, ..., az, ba, bb, bc, ..., bz, ca, cb, cc, ..., cv (як в електронних таблицях), то команда знаходження суми їхніх значень міститиме в правій своїй частині 100 доданків, або потрібно включити до тексту програми 100 команд, які по черзі додають до значення змінної summa значення маси наступного одинадцятикласника:
summa := a;
summa := summa + b;
summa := summa + c;
...
summa := summa + cv;
Усе це робить текст програми громіздким і незручним, зважаючи на те, що кількість учнів може бути ще більшою або взагалі довільною.
Для розв’язування задач, у яких опрацьовуються значення великої кількості змінних, можна піти таким шляхом: розглядати всі ці змінні як елементи деякого впорядкованого набору змінних. Цей набір змінних має ім’я, а ім’я кожної змінної набору складається з імені набору та порядкового номера цієї змінної в наборі. Такому набору даних можна надати загальне ім’я, а кожна окрема змінна визначатиметься наданим загальним іменем і своїм порядковим номером у цьому наборі.
Впорядкований набір змінних одного типу називається масивом. Кожна змінна, що входить до масиву, називається елементом масиву.

2.    Оголошення одновимірного масиву. Індексація елементів масиву.
Масив, у якому кожний елемент визначається тільки одним порядковим номером, називається одновимірним.
Ім’я кожного елемента одновимірного масиву складається з імені масиву й узятого у квадратні дужки порядкового номера цього елемента в масиві.
Так, для прикладу, розглянутого вище, замість 100 окремих змінних варто розглядати масив, що складається зі 100 елементів. Якщо надати ім’я масиву a, то імена змінних – елементів цього масиву будуть такі: a[1], a[2], a[3], ..., a[100]. Кожна з цих змінних матиме тип Real.
Тоді, щоб знайти суму значень усіх цих 100 змінних, достатньо
записати такі команди:
summa := 0;
for i := 1 to 100 do
summa := summa + a[i];
Зверніть увагу, що номер елемента масиву може задаватися як числом, так і значенням виразу, що набуває цілочисельного значення.
Виконання цього фрагмента програми відбуватиметься так:
У результаті виконання наведеного фрагмента програми значення змінної summa дорівнюватиме сумі значень усіх 100 змінних – елементів одновимірного масиву, тобто сумарній масі даних 100 учнів.
У тексті програми мовою Lazarus у рядку var змінна a типу одновимірний масив оголошується так: var a: array [1..100] of Real (англ. Array – масив). У квадратних дужках указується діапазон номерів елементів масиву: від 1 до 100. За цим записом компілятор виділяє в пам’яті комп’ютера 100 ділянок під кожну зі 100 змінних – елементів масиву.
Розмір кожної ділянки залежить від типу елементів масиву.
Зверніть увагу, що інколи зручно нумерувати елементи масиву, починаючи не з першого номера. Так, наприклад, для змінних, значення яких – кількість населення України в період з 1990 по 2011 роки можна використати масив a: array [1990..2011] of Integer. Взагалі, номери елементів одновимірного масиву можуть буди елементами довільного діапазону цілих чисел.

Практичні завдання:
1. Складіть таблицю виконання фрагмента програми та визначте значення змінної dob після його завершення для масиву, значеннями елементів якого є числа 2; –3,5; 1,2; 0,25; –4:
dob := 1;
for i := 1 to 5 do
dob := dob * a[i];
2. Cкладіть таблицю виконання фрагмента програми та визначте значення змінної sum після його завершення для масиву, значеннями якого є числа 2; 0; 23; –14:
sum := 0;
for i := 1 to 4 do
if a[i] mod 2 =0 then sum := sum + a[i]*a[i];
3. Запишіть рядок оголошення змінних типу одновимірний масив:
а) масив змінних цілого типу з іменем х і діапазоном номерів від 1 до 50;
б) масив змінних дійсного типу з іменем mas і діапазоном номерів від 10 до 35;
в) масив змінних цілого типу з іменем tab і діапазоном номерів від –7 до 12.

Комментариев нет:

Отправить комментарий