Алгоритм опрацювання табличних величин: знаходження суми значень елементів; суми або кількості значень елементів, що задовільняють заданим умовам


Як описати алгоритми знаходження суми чи кількості елементів табличної величини мовами програмування?
Засобами мов програмування можна автоматизувати процес знаходження підсумкових даних: суми, добутку, середнього значення набору числових даних. Такі задачі передбачають, що табличні елементи не змінюватимуться, а результатом їх виконання буде одне підсумкове значення.
У програмах, де передбачено дії з елементами табличної величини, що задовольнять деяким умовам, використовують оператор розгалуження if. Опис умов здійснюють так само, як і з простими змінними. Для запису простих умов використовують оператори порівняння: >, <, <=, >=, =, <>, а складені умови формують із простих з використанням логічних операторів and, or, not.

Вправа 2. Середнє значення.
Завдання. Складіть проект Середнє для обчислення середнього значення десяти дійсних чисел з діапазону 9,0–10,0, отриманих у ході деякого експерименту.

Розробка проекту в середовищі програмування Lazarus
1. У папці Навчальні проекти своєї структури папок створіть папку Середнє значення.
2. Відкрийте середовище Lazarus і створіть новий проект. Розмістіть на екранній формі


об’єкти, надайте значення їхнім властивостям за зразком


3. Створіть процедуру опрацювання події натиснення кнопки Розрахувати. У вікні редактора коду опишіть змінні, які будуть використовуватись у проекті: a — масив дійсних чисел, i — номер (індекс) елемента масиву, s — середнє значення.
var i : integer;
s : real;
а : array [1..10] of real;
4. У вікні редактора коду запишіть команди введення, опрацювання та виведення елементів масиву

Зверніть увагу на те, що елементи масиву генеруються випадково. А для перетворення значення елемента дійсного типу в рядковий використано команду FloatTostrF — перетворення дійсного числа з фіксованою крапкою із 3 цифр, серед яких 2 — у дробовій частині, у рядкову величину: FloatTostrF(a[i+1],ffFixed,3,2).

5. Запустіть проект на виконання. Перевірте, чи відповідають умові завдання дії, пов’язані з об’єктами управління екранної форми. Якщо є помилки, виправте їх. Завершіть роботу з проектом і середовищем програмування, зберігши всі зміни.

Розробка проекту в середовищі Geany
1. Відкрийте середовище програмування Geany.
2. Створіть новий файл програми мовою програмування Python з іменем Середнє значення в папці Навчальні проекти своєї структури папок.
3. У вікні редактора коду введіть команди 


Візьміть до уваги, що для округлення дійсного числа можна застосувати команду round(<величина>, <порядок>), яка не потребує підключення бібліотеки math.
4. Запустіть проект на виконання. Перевірте, чи відповідають отримані результати умові завдання. Наприклад, при одному із запусків програми отримано результат:


Вправа 3. Сума додатних елементів таблиці.
Завдання. Створіть програму для знаходження суми додатних елементів заданої таблиці.

Розробка проекту в середовищі програмування Lazarus
1. У папці Навчальні проекти своєї структури папок створіть папку Сума додатних.
2. Відкрийте середовище Lazarus і створіть новий проект. Розмістіть на екранній формі 


об’єкти, самостійно надайте значення їхнім властивостям.
3. Заповніть таблицю значеннями. Для цього в контекстному меню об’єкта StringGrid1 оберіть вказівку Змінити StringGrid… У вікні редактора таблиці введіть потрібні значення 


4. Створіть процедуру опрацювання події натиснення кнопки Розрахувати. У вікні редактора коду опишіть змінні, які будуть використовуватись у проекті: а — масив дійсних чисел; i — номер (індекс) стовпця масиву; j — номер (індекс) рядка масиву; s — сума.
var i, j: integer;
s : real;
а : array [1..4, 1..4] of real;
5. У вікні редактора коду запишіть команди присвоювання значень елементів масиву, їх опрацювання та виведення значення суми елементів


6. Запустіть проект на виконання. Перевірте, чи відповідають умові завдання дії, пов’язані з об’єктами управління екранної форми. Якщо є помилки, виправте їх. Завершіть роботу з проектом і середовищем програмування, зберігши зміни.

Розробка проекту в середовищі Geany
1. Відкрийте середовище програмування Geany.
2. Створіть новий файл програми мовою програмування Python з іменем Сума додатних у папці Навчальні проекти своєї структури папок.
3. У вікні редактора коду введіть команди.


4. Запустіть проект на виконання. Перевірте, чи відповідають умові завдання отримані результати. Якщо є помилки, виправте їх. Завершіть роботу з проектом і середовищем програмування, зберігши всі зміни.

Вправа 4. Кількість елементів.
Завдання. Створіть програму для знаходження кількості елементів лінійної таблиці з 10 цілих чисел, які дорівнюють її першому елементу.

Розробка проекту в середовищі програмування Lazarus
1. У папці Навчальні проекти своєї структури папок створіть папку Кількість елементів.
2. Відкрийте середовище Lazarus і створіть новий проект.
Розмістіть на екранній формі 


об’єкти, самостійно надайте значення їхнім властивостям.
3. Створіть процедуру опрацювання події натиснення кнопки Виконати. У вікні редактора коду опишіть змінні, які будуть використовуватись у проекті: а — масив дійсних чисел; i — номер (індекс) елемента масиву; k — кількість.
var i, k: integer;
а : array [1..10] of integer;
4. У вікні редактора коду запишіть команди введення значень елементів масиву, їх опрацювання та виведення значення кількості елементів, які дорівнюють її першому елементу, враховуючи, що нумерація рядків у багаторядковому текстовому полі починається з 0 


5. Запустіть проект на виконання. Перевірте на контрольному прикладі, дібраному самостійно, чи відповідають умові завдання дії, пов’язаніз об’єктами управління екранної форми. Якщо є помилки, виправте їх. Завершіть роботу з проектом і середовищем програмування, зберігши всі зміни.

Розробка проекту в середовищі Geany
1. Відкрийте середовище програмування Geany.
2. Створіть новий файл програми мовою програмування Python з іменем Кількість елементів у папці Навчальні проекти своєї структури папок.
3. У вікні редактора коду введіть команди.


4. Запустіть проект на виконання. Перевірте на контрольному прикладі, дібраному самостійно, чи відповідають умові завдання отримані результати. Якщо є помилки, виправте їх. Завершіть роботу з проектом і середовищем програмування, зберігши всі зміни.

Комментариев нет:

Отправить комментарий