Класифікація комп’ютерних мереж

     Що розуміється під терміном мережа? Абстрак­тне поняття мережі означає сукупність вузлів, поєд­наних між собою зв'язками, тобто мережею може бути як реальна система, наприклад мережа залізниць, так і малюнок на папері. Однак, на відміну від мережі на малюнку, комп'ютерна мережа є значно складнішим поняттям.
    
     Комп'ютерна мережа - це сукупність взаємопов'язаних та узгоджених апаратних і програмних засобів:  комп'ютерів, периферійного (мережного) обладнання, операційних систем і мережних додатків. Частиною комп'ютерної мережі є також канали зв'язку для передавання даних.

     Комп'ютерні мережі є наслідком розвитку обчислювальної техніки. Перші мережі з'явилися у 70-х роках, коли виникла потреба обміну даними між будь-якою потужною супер-ЕОМ і терміналами користувачів.


Комп'ютерні мережі розрізняють за їхніми масштабами та можливостями. Найменші з них - локальні обчислювальні мережі (ЛОМ) або, англійською мовою, Local Area Networks (LAN). Ці мережі об'єднують невелику кількість комп'ютерів (звичайно до 100) та існують у рамках однієї організації або підприємства. Такі мережі часто створюються для організації інформаційної системи, або, зокрема, для спільного використання ресурсів (дисководів, принтерів, сканерів та іншого дорогого обладнання). Каналами зв'язку в ЛОМ є спеціальні кабелі (коаксіальні або вита пара), які забезпечують якість зв'язку та високу швидкість обміну (до 100Мбіт/с).
Великі підприємства (банки, енергетичні та інвестиційні компанії, засоби масової інформації тощо) звичайно мають різні віддалені філії, і тому вони зацікавлені у створенні власних корпоративних обчислювальних мереж (КОМ), Складовими КОМ є менші локальні мережі окремих підрозділів, які з'єднані між собою телефонними каналами, радіоканалами, супутниковим зв'язком. Мережі транснаціональних корпорацій можуть покривати країни та континенти. Однак, незважаючи на значну поширеність, КОМ також є мережами підприємств. У корпоративних мережах вдаються до спеціальних заходів для збереження таєм­ниці та попередження несанкціонованого доступу до інформаційних ресурсів.
Якщо комп'ютери поєднані у мережу масштабу регіону країни, то йдеться про регіональні обчислювальні мережі (РОМ). Як лінії зв'язку для такої мережі можуть бути використані телефонні лінії або безпровідний супутниковий зв'я­зок. РОМ спрямовані, як правило, на виконання завдань масштабу регіону (ін­формаційне забезпечення роботи електроенергетики, транспорту, регіонального постачання, банківських розрахунків тощо).
Мережі різного масштабу можуть бути поєднані між собою. Скажімо, ло­кальна мережа по кабелю може бути приєднана до регіональної мережі, а мережі різних регіонів можуть бути пов'язані телефонною лінією. Завдяки поєднанню мереж різного масштабу можлива передача повідомлень між містами, країнами та континентами. Об'єднання мереж, яке надає послуги багатьом кінцевим користувачам, розміщеним на великій території, називається глобальною мере­жею (Wide Area Networks, WAN). Найяскравішим прикладом глобальної мережі світового масштабу є Internet.
      Останнім часом сформувався новий тип мереж - міські мережі або мережі мегаполісів (Metropolitan Area Networks, MAN), які призначені для обслуговування клієнтів на території великого міста. Особливістю цих мереж є використання цифрових магістральних ліній зв'язку на оптоволоконних кабелях з високою швидкістю обміну (понад 40 Мбіт/с). Розвиток таких мереж забезпечують в основному міські телефонні компанії.
Використання мережевих папок.
Щоб користувачі мережі мали доступ до певного комп’ютера, диска, папки, файла, принтера, сканера, цей об’єкт потрібно нада­ти у спільне мережне користування, тобто перетворити на мережний ресурс (мережний диск, мережну папку, мережний принтер тощо). При цьому адміністратор або власник ресурсу (користувач) надає об’єкту ім’я, під яким той буде відомий у мережі, та визначає рівень доступу до нього. Наприклад, може бути відкрито повний доступ до папки з можливістю змінювати її вміст або тільки пере­глядати її вміст.
 Для надання спільного доступу до певного об’єкта слід на­самперед відкрити вікно його  властивостей (виконавши команду Властивості з контекстного меню об’єкта) і перейти в ньому на вкладку Доступ. Потім слід встановити прапорець Відкрити спіль­ний доступ до цієї папки та, якщо потрібно, поставити прапорець Дозволити зміну файлів через мережу. У поле Ім'я спільного ресурсу слід ввести назву ресурсу, яку бачитимуть користувачі інших комп’ютерів мережі.
Якщо натиснути кнопку ОК, під значком об’єкта з’явиться зо­браження руки — це означає, що об’єкт надано у спільне мережне користування.
Нагадаємо, що перегляд списків папок та файлів, що знахо­дяться на віддалених комп’ютерах, називають навігацією локальною мережею.
      Копіювання, перейменування, створення, відкривання та вида­лення файлів і папок у доступних папках віддаленого комп’ютера виконується так само, як на локальному комп’ютері. Однак слід мати на увазі, що об’єкт, видалений на віддаленому комп’ютері, не потрапляє до Кошика, тому його неможливо відновити. 

Комментариев нет:

Отправить комментарий