Величини (змінні і константи), їх властивості


Програми в першу чергу мають справу з величинами. З точки зору програмування у якості величини виступають дані, що обробляються цими програмами, тому у пам'яті комп'ютера повинно бути виділено місце на ці дані. Йдучи ще далі у наших міркуваннях, відзначимо, що сама програма, з точки зору комп'ютера, також є послідовністю даних, тобто команд, операторів. Але зупинимося на тому, що саме через величини передаються всі значення, виконуються різні обчислення.
Величини можна поділити на сталі та  змінні.
Сталі величини - це такі величини, які не змінюють свого значення під час виконання  програми.
Наведемо приклади сталих величин:
10,   -2.712,    'A',    'This is a table'
Тобто це ті величини, з якими ми вже працювали.
На відміну від значень сталих величин, змінні величини характеризуються тим, що їх значення можна змінювати.
Змінними величинами називаються такі величини, які можуть змінювати своє значення під час виконання програми.
В математиці та фізиці такі величини одержують якесь ім'я. Наприклад, S - площа, V - об'єм,  F - сила,  m - маса тіла, U - напруга електричного струму.
В інформатиці є свої особливості.
Змінна - в програмуванні це буквене позначення комірок пам'яті, в якій зберігається деяке значення певного типу.
Буквенне позначення комірок пам'яті ще називають ім'ям змінної. Оскільки ім'я змінної має бути унікальним, то замість імені ще вживають термін "ідентифікатор".
Ім'я (ідентифікатор) змінної може починатися з латинської букви будь-якого регістра (маленької чи великої) або підкреслення, після чого в імені можна використовувати цифри і знак _ (знак підкреслення). Знак підкреслення може використовуватися для розділення слів складових ім'я змінної: наприклад, user_name або full_price.
Варто вибирати осмислені назви змінних. Наприклад, у програмуванні об'єм можна позначати V, масу - m, але ці позначення не є обов'язковими, на відміну від позначень у фізиці.
Імена змінних можуть бути довільної довжини, але намагайтеся вибирати не занадто короткі і не занадто довгі імена - від цього залежить читабельність програми.
Імена змінних не можуть починатися з цифри (наприклад, 1message), не можуть містити заборонені символи (наприклад, у іменіprice_in_$ символ  $ є недопустимим). У цих випадках інтерпретатор буде видавати повідомлення про синтаксичну помилку:
SyntaxError: invalid syntax
Але є ще одна заборона: не використовувати ключові слова як імена змінних. Що ж таке ключові слова? Їх ще називають зарезервованими. Ви знаєте, що можна зарезервувати номер в готелі, при цьому за вами буде закріплений цей номер і ніхто його зайняти, крім вас, не зможе. Так і з зарезервованими словами, вони вже зайняті під певні потреби, тому при використанні їх іншим чином виникають помилки. Наприклад, команда print  призначена для виведення повідомлень, тому змінної print  існувати не може.
Всього в Python версії 2.3. зарезервовано 29 ключових слів:
and
del
for
is
raise
assert
elif
from
return
lambda
break
else
global
not
try
class
if
 or
while
except
exec
import
pass
yield
continue
def
finally
in
print

Не треба запам'ятовувати цей список, але корисно мати його під рукою, щоб заглянути в нього, коли раптом інтерпретатору не сподобається одне з імен змінних.
Майте на увазі, що інтерпретатор розрізняє великі і маленькі букви, тобто message і Message будуть різними змінними.

Комментариев нет:

Отправить комментарий